Powołanie do spadku na dwa sposoby
PODSTAWY DZIEDZICZENIA | Majątkowe prawa i obowiązki zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na inne osoby.
Z pojęciem spadku nierozerwalnie związane jest zagadnienie dziedziczenia, które najprościej scharakteryzować można jako sytuację prawną, w ramach której spadek, a zatem majątkowe prawa i obowiązki osoby zmarłej (spadkodawcy) oraz niektóre sytuacje prawne, przechodzą z chwilą jej śmierci na inną osobę lub osoby (w częściach ułamkowych), w szczególności powołane do dziedziczenia (spadkobierców). Dziedziczenie następuje więc wraz z zaistnieniem jednego zdarzenia, tj. śmierci spadkodawcy, i dotyczy jednocześnie wszystkich składników spadku (całej masy spadkowej), co stanowi zjawisko określane mianem sukcesji uniwersalnej, w odróżnieniu od sukcesji singularnej, w ramach której każdy składnik danej masy majątkowej musiałby być przenoszony odrębnie.
Dziedziczenie stanowi sytuację prawną o tyle charakterystyczną, że wywołującą realne skutki prawne dopiero wraz ze śmiercią spadkodawcy. To sprawia, że niezwykle istotne jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta